Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Nostalgia Festival Poznań 2013 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaNostalgia Festival Poznań 2013 / fot. Maciej Zakrzewski
 • Po projekcji filmu Gia Kanczeli. Życie bez Bożego Narodzenia odbędzie się spotkanie z gruzińskim kompozytorem. Będzie to okazja do poszerzenia znaczenia cyklu, którego tytuł brzmi dość tajemniczo, a dla wielu nawet obraźliwie. Geneza powstania utworów to opowieść o inspiracjach, korzeniach i charakterze całej twórczości Kanczelego.

  Po 14 latach kompozytor wraca do Polski z cyklem Życie bez Bożego Narodzenia, którego odsłona jest jednak inna niż łódzka wersja filmowa. Czy kiedykolwiek ktoś zagrał te cztery utwory w taki sposób? Jaki związek z regułą dnia mają między sobą poszczególne modlitwy? Dlaczego wybrał dla każdej z pór inne instrumentarium i dlaczego właśnie takie? Aż w końcu: jak to było z Bożym Narodzeniem w Związku Radzieckim?

  Spotkanie poprowadzi Dorota Kozińska.

 • Gia Kanczeli

  Dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych kompozytorów gruzińskich, urodził się w Tbilisi w 1935 roku. Po ukończeniu konserwatorium muzycznego pracował jako niezrzeszony twórca, co było wówczas w Związku Radzieckim sytuacją raczej niespotykaną. Dzięki temu Kanczelemu udało się zachować własny, niepowtarzalny styl. Jego głęboko duchowe kompozycje są pełne niespokojnych dźwiękowych obrazów wypełnionych różnorodnymi kolorami i teksturami, ostrymi kontrastami i wstrząsającymi punktami kulminacyjnymi. Jego muzyka czerpie inspiracje z gruzińskiego folkloru, minionych klasycznych epok, a nawet współczesnej muzyki popularnej. Artysta wszędzie poszukuje duchowości i prostoty. Komponując, pozwala muzyce stać się odrębnym, żyjącym organizmem.

  Kanczeli jest szczególnie znany ze swoich kompozycji o dużej skali. Do tej pory napisał siedem symfonii, operę i wiele utworów na orkiestrę kameralną. Każda z jego prac powstaje, wychodząc od ogólnych, często niemuzycznych zasad, jak długości oddechów, cisza, napięcie, spokój i ekscytacja. Dlatego właśnie utwory Kanczelego mają tak organiczną naturę, w której obok siebie mogą brzmieć zarówno archaiczne, jak i nowoczesne melodie.

  Gia Kanczeli przez 20 lat był dyrektorem muzycznym w teatrze Rustaweli w Tbilisi. Wyjechał z Gruzji w 1991 roku. Mieszkał i pracował w Berlinie, a następnie w Antwerpii, dziś podróżuje między Belgią a rodzinną Gruzją. Komponuje dla artystów z całego świata, jego utwory wykonywali m.in.: Dżansug Kachidze, Dennis Russell Davies, Kim Kashkashian, Gidon Kremer, Jurij Baszmiet, Mstisław Rostropowicz i Kronos Quartet. Wydawcą jego płyt jest wytwórnia ECM.