Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Galeria
  • Komeda. A Soundtrack for a Life to z kolei filmowy esej na temat muzyki i jej odniesień do życia Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego. Obraz opowiada o jego postawie wobec przemian społecznych, politycznych i kulturowych w okresie powojennym oraz o emigracji polskich artystów w latach 50. i 60. Krzysztof Komeda jest w filmie przykładem artystycznej opozycji w komunistycznej Polsce.

    Artysta wyjeżdżał do Szwecji, Danii, do Niemiec, gdzie nie tylko grał koncerty, lecz także nagrywał płyty i komponował muzykę do tamtejszych filmów. W Warszawie symbolem jego nowej społecznej pozycji były nowe fiaty, które artysta sprowadzał ze swoich zagranicznych wypraw i na które nie stać było znacznej większości społeczeństwa, nawet tej skupionej wokół największych muzycznych scen i festwali.

    Krzysztof Komeda ostatecznie wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, na zaproszenie Romana Polańskiego. To właśnie tam otworzyła się przed nim kariera filmowego kompozytora w Hollywood, tak inna od tego, czego doświadczył w PRL.

    W filmie Krzysztofa Komedę wspominają m. in. Roman Polański, Henning Carlsen, Tomasz Stańko, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Zofia Komedowa. Ilustracją są materiały archiwalne oraz fragmenty filmów fabularnych, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.

  • Claudia Buthenhoff-Duffy – reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych. Studiowała językoznawstwo, filozofię i psychologię na uniwersytecie w Berlinie. Działa w branży filmowej od 2001 roku, skończyła szkołę filmową Kaskeline w Berlinie. W 2006 roku zrealizowała dokumentalny film krótkometrażowy o Krzysztofie Komedzie „Rosemary’s Music", który następnie przekształciła w esej filmowy „Komeda. A soundtrack for a life”. Film był pokazywany na ponad 100 międzynarodowych festiwalach na całym świecie.