Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Jerzy Kapuściński podczas Malta Festival Poznań 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaJerzy Kapuściński podczas Malta Festival Poznań 2018 / fot. Maciej Zakrzewski
 • Jerzy Kapuściński jako znany producent filmowy i Łukasz M. Maciejewski jako uznany już scenarzysta spotykają się, by nakręcić film fabularny o życiu i twórczości Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego. Scenarzysta wraca do tematu biografii artysty, którego twórczość była przełomem dla rozwoju polskiej muzyki, a śmierć – tragiczna i nieodżałowana. Łukasz M. Maciejewski jest twórcą m.in. scenariusza do filmu Marcina Koszałki Czerwony pająk. Konsultantem filmu jest Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej Trzcińskiej, autor książek poświęconych kompozytorowi.

  O Komedzie powiedziano już wiele filmowym obrazem, tym razem jednak zamiast dokumentu reżyser Leszek Dawid i autor scenariusza Łukasz M. Majewski proponują fabułę, której tematem będzie nie tylko los Krzysztofa Trzcińskiego, lecz także historia polskiego jazzu i trudnych komunistycznych realiów społeczno-polityczno-kulturalnych. Kluczem do zrozumienia filmu jest uniwersalna, czytelna pod każdą szerokością geograficzną historia miłości przeplatająca się z pasją tworzenia.

  Historia Komedy to świetny materiał na film o burzliwych latach 60., fermencie muzycznym i wielkich osobowościach straconego pokolenia: Komedzie,
  Hłasce, Abratowskim, Frykowskim, Nizińskim… Wszyscy odeszli tragicznie i zbyt wcześnie – mówi reżyser Leszek Dawid.

  Film rozpocznie się w momencie kluczowym – kiedy Krzysztof Trzciński postanawia zrezygnować z kariery lekarza laryngologa i zawodowo zająć się komponowaniem
  i graniem. W tym czasie mieszkał on w Poznaniu, w Kamienicy Bankowej przy Alejach Marcinkowskiego. W tym samym miejscu będzie kręcony film Leszka Dawida, a zaledwie ulicę dalej odbędzie się spotkanie podczas Nostalgia Festival Poznań. Na nim scenarzysta i producent opowiedzą wspólnie o projekcie, którego premiera ma przypaść na 2020 rok i jest związana z 50. rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy. Spotkanie poprowadzi dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

 • Jerzy Kapuściński – producent. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletni pracownik TVP, gdzie pełnił m.in. funkcje kierownika redakcji widowisk artystycznych, publicystyki kulturalnej, teatru i muzyki poważnej oraz kierownika działu programów artystycznych w TVP2. W latach 2005-2008 zastępca dyrektora ds. programowych TVP Kultura. W latach 2008-2011 dyrektor Studia Filmowego „Kadr". W połowie roku 2011 powrócił do TVP jako zastępca dyrektora biura zarządu i spraw korporacyjnych, a od 1 lipca 2011 do końca 2015 roku był dyrektorem TVP2. Od roku 2016 dyrektor artystyczny Studia Munka. W latach 2011-2017 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

  Łukasz M. Maciejewski – scenarzysta. Studiował judaistykę na Wydziale Historycznym oraz amerykanistykę na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2010 roku zdobył Główną Nagrodę Polskiej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill za scenariusz „Waszyński". Dwukrotnie otrzymał stypendium scenariopisarskie PISF, jest też stypendystą fundacji Nipkowa w Berlinie. W latach 1999-2009 tworzył scenariusz do serialu telewizyjnego „Rodzina zastępcza", zaś w latach 2006-2007 do serialu „Dwie strony medalu". Jest również autorem scenariusza do filmu Marcina Koszałki „Czerwony pająk".