Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Nostalgia Festival Poznań 2013 / fot. Maciej Zakrzewski
GaleriaNostalgia Festival Poznań 2013 / fot. Maciej Zakrzewski
  • GIA KANCZELI. ŻYCIE BEZ BOŻEGO NARODZENIA, reż. Mariusz Grzegorzek

    W 2004 rok w Łodzi odbył się koncert wszystkich czterech modlitw z cyklu Życie bez Bożego Narodzenia, skomponowanego przez Gię Kanczelego w latach 1990–1995, czyli po wyjeździe kompozytora z Gruzji do Europy Zachodniej. Film to nie tylko zapis koncertów, pierwszej prezentacji tych utworów w Polsce, lecz także rozmowy z Kanczelim o jego twórczości, duchowości i doświadczeniu, szczególnie z perspektywy życia bez Bożego Narodzenia. Obraz jest swoistym dopełnieniem muzycznego doświadczenia, o którym sam kompozytor mówi: „W odniesieniu do nazwy cyklu nie chciałbym, aby Boże Narodzenie było interpretowane dosłownie, jako narodzenie Chrystusa. Chciałbym, żeby było raczej odbierane jako oczekiwanie na zmiany, oczekiwanie radości, jako czekanie na święto, którego jeszcze nie było”.

    Film został zrealizowany przez Mariusza Grzegorzka, rektora PWSTTviF w Łodzi, który na swoim koncie ma obrazy muzyczne poświęcone również Arvo Pärtowi, Meredith Monk i Pawłowi Szymańskiemu.

    Po filmie zapraszamy na spotkanie z kompozytorem.