Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Bracia Oleś / fot. Blanka Tomaszewska
GaleriaBracia Oleś / fot. Blanka Tomaszewska

Drugiego dnia Nostalgii Krzysztof Komeda zabrzmi odmieniony przez niepowtarzalne dźwięki wibrafonu oraz dojrzałość muzyczną braci Oleś i Bartosza Pieszki z płyty Komeda Ahead. Przed koncertem zapraszamy na film dokumentalny o kompozytorze, a także na spotkanie z Ramanem Tratsiukiem, artystą wizualnym, którego prace prezentujemy w sali koncertowej zabytkowego budynku Muzeum Narodowego.

Drugi dzień festiwalu Nostalgia rozpoczniemy w siedzibie Fundacji Malta pokazem dokumentu Komeda, Komeda. Film ukazuje muzyczną drogę kompozytora do niewątpliwego, choć niełatwego sukcesu, a także szczególnej relacji Komedy z polską kinematografią i skandynawską sceną modern jazzu. Start o godzinie 18:00, wstęp wolny.

Filmową część Nostalgii poświęcamy w całości Krzysztofowi Komedzie, którego twórczość była szczególnie związana z kinematografią i z najgłośniejszymi nazwiskami reżyserów lat 50. i 60. XX wieku. Trzciński skomponował muzykę do 65 filmów. Prezentując sylwetkę Komedy – tego tajemniczego, nieśmiałego i skromnego geniusza – prezentujemy dwa dokumenty: Komeda, Komeda Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk i Komeda. A Soundtrack for a Life Claudii Buthenhoff-Duffymówi dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Zanim usłyszymy aranżacje utworów Krzysztofa Komedy, w starym budynku Muzeum Narodowego odbędzie się spotkanie z Ramanem Tratsiukiem – artystą wizualnym, którego wystawę Permenentne odbicia otworzyliśmy po wczorajszych koncertach. Artysta opowie o swojej fascynacji fotografią utylitarną, która powstaje na użytek portali internetowych, umożliwiających sprzedaż używanych przedmiotów, a także o tym, w jaki sposób prezentowany cykl prac łączy się z jego wcześniejszymi projektami. Rozmowę poprowadzi dr Anna Borowiec – zapraszamy o godzinie 19:00, wstęp wolny.

Krzysztof Komeda na wibrafon, perkusję i kontrabas – dzisiejszy koncert Oles Brothers i Bartosza Pieszki Komeda Ahead z pewnością zaskoczy słuchaczy przyzwyczajonych do charakterystycznej barwy zespołu Komedy. Bez obaw – to przełożenie ma swój głęboki sens i niepowtarzalny charakter. Artystom nie brakuje pomysłów na to, by dać muzyce Komedy drugie życie w nowej instrumentalnej odsłonie. Interpretacja tria to nie kolejny hołd złożony twórczości kompozytora, ale odważny, pełny inwencji projekt, który z powodzeniem można traktować jako ożywczą alternatywę dla oryginałów samego Komedy. Przypominamy, że koncert odbędzie się w starym budynku Muzeum Narodowego (wejście przy skrzyżowaniu Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego).