Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Ares Chadzinikolau / fot. Greg Nelec
GaleriaAres Chadzinikolau / fot. Greg Nelec

Z okazji Roku Krzysztofa Komedy Nostalgia sięga po kompozycje legendy polskiego jazzu i przekazuje je młodym przedstawicielom dzisiejszej awangardy. Pierwszego dnia festiwalu w Muzeum Narodowym usłyszymy muzykę Trzcińskiego w greek-jazzowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau. Jednak zanim zabrzmią interpretacje utworów Komedy, wspomnimy zeszłoroczną Nostalgię i Gię Kanczelego w koncercie Marcina Murawskiego i gruzińskiej pianistki Nino Jvanii. Dziś zapraszamy także na wernisaż wystawy oraz projekcję koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta.

Festiwal Nostalgia rozpocznie się koncertem szczególnym, który w zamierzeniu miał być wspomnieniem zeszłorocznego spotkania z twórczością Gii Kanczelego, a który okazał się rodzajem epitafium dla zmarłego 2 października 2019 roku gruzińskiego kompozytora. W wykonaniu altowiolisty Marcina Murawskiego i gruzińskiej pianistki Nino Jvanii prapremierowo zabrzmi koncert Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian.

– (...) melodie przedstawione w tej kolekcji miniatur pojawiły się w produkcjach scenicznych i filmowych z różnych okresów. Wybrałem te tematy, które najbardziej cenię i – mam nadzieję – nie tylko dla mnie okażą się one atrakcyjne – Gia Kanczeli.

Zaraz po Miniaturach usłyszymy pierwsze dźwięki kompozycji Krzysztofa Komedy. Ares Chadzinikolau – poznański pianista greckiego pochodzenia – wystąpi z przedpremierową prezentacją programu Komeda: takty i nietakty. Ta inspirowana twórczością Komedy muzyczna podróż jest autorską wizją artysty, który w takty stworzone przez legendarnego jazzmana wplata – taktownie lub zupełnie bezpardonowo – reminiscencje własnych doświadczeń i inspiracji.

Podczas festiwalu będzie można zakupić płyty z kompozycjami z obu koncertów: 18 Miniatures for viola and piano Marcina Murawskiego i Nino Jvanii oraz płytę wraz z książką Bez rozgrzeszenia Aresa Chadzinikolau.

Po koncertach, w Muzeum Narodowym odbędzie się wernisaż wystawy Permanentne odbicia Ramana Tratsiuka. Wystawa składa się z kilkudziesięciu luster, na które nadrukowano, wykorzystując technikę serigrafii, przetworzone obrazy fotograficzne. Są to tzw. wizerunki nieuświadomione – odnalezione przez autora pośród zdjęć przedmiotów wystawianych na internetowych serwisach aukcyjnych. Wernisaż odbędzie się o godzinie 20:00 w Muzeum Narodowym, wstęp wolny. Zapraszamy także na spotkanie z Ramanem Tratsiukiem, które poprowadzi dr Anna Borowiec – w sobotę o godzinie 19:00.

Koncerty oraz wernisaż wystawy odbędą się w starej części Muzeum Narodowego – wejście znajduje się przy skrzyżowaniu al. Marcinkowskiego i Paderewskiego. Prosimy o punktualność − z szacunku do muzyki, artystów oraz siebie nawzajem. Osoby, które nie przyjdą na czas mogą nie zostać wpuszczone na koncert.

Obraz może zawierać: na zewnątrz

Pierwszy dzień festiwalu zakończymy muzyczną pocztówką, która jednocześnie rozpocznie program filmowy Nostalgii. Zapraszamy o 21:00 do siedziby Fundacji Malta, gdzie wspólnie obejrzymy rejestrację koncertu Tomasza Stańki i Jimmy’ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w 2006 roku. Wstęp wolny!

HARMONOGRAM NA DZIŚ:

18:00 koncert: Gia Kanczeli / Marcin Murawski i Nino Jvania, Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian – prapremiera
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki

19:00 koncert: Ares Chadzinikolau, Komeda: takty i nietakty – przedpremiera
Muzeum Narodowe w Poznaniu, bezpłatne wejściówki

20:00 wernisaż wystawy: Permanentne odbicia, Raman Tratsiuk
Muzeum Narodowe w Poznaniu, wstęp wolny

21:00 film: nagranie koncertu Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta z muzyką Krzysztofa Komedy
Fundacja Malta, wstęp wolny