Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Kuba Więcek / fot. Magdalena Ruta
GaleriaPiotr Orzechowski „Pianohooligan” i Kuba Więcek / fot. Magdalena Ruta

Fortepian i saksofon – dwa najważniejsze instrumenty w życiu Krzysztofa Komedy – stworzą muzyczną opowieść o procesie twórczym legendy polskiego jazzu i zakończą 12. edycję festiwalu Nostalgia. Dziś w Muzeum Narodowym w premierowym programie Komeda Exposed! Piotr Orzechowski „Pianohooligan” oraz Kuba Więcek. Przed koncertem, w Fundacji Malta spotkanie z Jerzym Kapuścińskim i Łukaszem M. Maciejewskim o planach na film fabularny o kompozytorze oraz pokaz dokumentu Komeda. A Soundtrack for a Life – wstęp wolny.

Ostatniego dnia festiwalu spotkają się Jerzy Kapuściński, producent filmowy i scenarzysta Łukasz M. Maciejewski, aby opowiedzieć o planowanym filmie fabularnym o życiu i twórczości kompozytora, który będzie kręcony także w Poznaniu. Zapraszamy o godzinie 16:30 na spotkanie Komeda fabularnie, które odbędzie się w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44, I piętro) – w budynku Arkadii, gdzie w latach 50. znajdowało się miejsce do prób Krzysztofa Komedy.

– Historia Komedy to świetny materiał na film o burzliwych latach 60., fermencie muzycznym i wielkich osobowościach straconego pokolenia: Komedzie, Hłasce, Abratowskim, Frykowskim, Nizińskim… Wszyscy odeszli tragicznie i zbyt wcześnie – mówi Leszek Dawid, reżyser filmu.

Po spotkaniu zachęcamy do pozostania w Fundacji – o 17:30 odbędzie się tam bezpłatny pokaz filmu dokumentalnego Komeda. A Soundtrack for a Life. To filmowy esej na temat muzyki i jej odniesień do życia Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego. Obraz opowiada o jego postawie wobec przemian społecznych, politycznych i kulturowych w okresie powojennym oraz o emigracji polskich artystów w latach 50. i 60. Krzysztof Komeda jest w filmie przykładem artystycznej opozycji w komunistycznej Polsce. W filmie Krzysztofa Komedę wspominają m. in. Roman Polański, Henning Carlsen, Tomasz Stańko, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Zofia Komedowa.

– (…) Piotr „Pianohooligan” Orzechowski i Kuba Więcek odtworzą dla nas proces twórczej pracy Komedy podczas koncertu Komeda Exposed! Swoje aranżacje zaprezentują po raz pierwszy i przygotowali je specjalnie z okazji Nostalgia Festival Poznań – dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Jak rozumieją i odczuwają Komedę współcześni przedstawiciele jazzowej awangardy? Młodzi jazzmani przyglądają się tej twórczości krytycznie, ale i z wyrozumiałością – tak, by w ikonie polskiego jazzu dostrzec nie tylko to, co pomnikowe, lecz także to, co ludzkie. Koncert Komeda Exposed! zostanie zagrany w konwencji przykład-komentarz. Po klasycznej wersji utworu, skomentują go w swoich improwizacjach. Przypominamy, że koncert odbędzie się w starym budynku Muzeum Narodowego (wejście przy skrzyżowaniu Al. Marcinkowskiego i ul. Paderewskiego).