Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Nostalgiczna sobota to siedemnastogodzinny dzień festiwalowy – w naszym programie wypełniony, co do minuty. Spędzimy go w kościele i galerii oo. Jezuitów, gdzie wysłuchamy czterech koncertów, obejrzymy dwa filmy, weźmiemy udział w spotkaniach, czytaniu na żywo Biblii, a także zjemy wspólne posiłki.

Dziś w kościele oo. Jezuitów wybrzmią utwory, które stały się inspiracją dla całej tegorocznej Nostalgii. Po raz pierwszy w Polsce cykl czterech „modlitw” gruzińskiego kompozytora Gii Kanczelego o tytule Życie bez Bożego Narodzenia / Life without Christmas zostanie wykonany jednego dnia, w porach odpowiadających tytułom poszczególnych części – rano, w południe, wieczorem, przed północą. Utwory Kanczelego wykona Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

– Dlaczego Kanczeli, skoro nie jest człowiekiem religijnym, postanowił napisać „Życie bez Bożego Narodzenia”? – Urodziłem się i wyrosłem w kraju, w którym Boże Narodzenie nie było obchodzone. Dopiero po latach zorientowałem się, że dla ogromnej części ludzkości to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, a my w ZSRR byliśmy tego doświadczenia pozbawieni – tłumaczy Gia Kanczeli w rozmowie z Jędrzejem Słodkowskim dla „Gazety Wyborczej”. – Nie same święta Bożego Narodzenia były więc powodem, dla którego się zająłem tym tematem, ale ich brak.

Pomiędzy koncertami zapraszamy również na dostępne dla wszystkich filmy i spotkania w Galerii u Jezuitów. O 11:30 porozmawiamy z o. Wacławem Oszajcą i o. Tomaszem Dostatnim, o 15:00 obejrzymy dokument w reżyserii Mariusza Grzegorzka Gia Kanczeli. Życie bez Bożego Narodzenia, o 17:30 Jerzy Trela i Miłogost Reczek przeczytają na żywo fragmenty słuchowiska Biblia Audio, a o 21:00 odbędzie się projekcja filmu syryjskiego reżysera Mohamada Abdulaziza „The Imigrants”.

Od 10:30 w przestrzeni galerii będzie można wziąć udział w Silent Nostalgia. To nostalgiczna tradycja cichego słuchania muzyki − wyłączająca z miejskiego ruchu, odcinająca od głośnego świata na zewnątrz. Każdy uczestnik otrzyma słuchawki z trzema muzycznymi kanałami do wyboru.

− Zachęcam Państwa do wyłączenia się na chwilę z pośpiechu życia codziennego na rzecz wspólnej kontemplacji. W przerwach między utworami będziemy mogli zasiąść przy wspólnym stole i posilić się, także duchowo – opowiada dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

W przerwach zaprosimy publiczność, artystów, gości do wspólnego stołu. Będzie to skromny posiłek, który w późnojesienny wieczór rozgrzeje ciało, aby nabrało sił na kolejny koncert. Rano zjemy owsiankę, popołudniu – gorącą zupę, a wieczorem kanapki ze świeżego chleba z piekarni Adama Nowaka, któremu serdecznie dziękujemy.

Przez cały dzień w Galerii u Jezuitów działać będzie sklepik Fundacji Malta. Będzie można tam dostać festiwalowe katalogi, a także zakupić płyty wytwórni ECM (m.in. z utworami Gii Kanczelego), Biblię Audio zarówno w wersji CD, jak i pendrive, książkę o. Tomasza Dostatniego, a także wydawnictwa oraz gadżety.

Szczegółowy program dzisiejszego dnia znajduje się na stronie www.nostalgiafestival.pl