Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x
Piotr Orzechowski / fot. Adam Golec
GaleriaPiotr Orzechowski / fot. Adam Golec

Pierwsze dźwięki popłyną z fortepianu Piotra Orzechowskiego


Kompozycjami z albumu 24 Preludes and Improvisations Piotr Orzechowski „Pianohooligan” rozpocznie dziś Nostalgia Festival Poznań 2018! Pianista po raz pierwszy wykona podczas jednego wieczoru wszystkie utwory ze swojej najnowszej płyty. Wystąpi o godzinie 19:00 w poznańskim kościele oo. Jezuitów.

Rocznik 1990. Pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent Berklee College of Music, okrzyknięty przez krytykę „najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu”. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 występuje z koncertami na całym świecie. Jego twórczość jest syntezą gatunków klasycznych i improwizacji. Na swój warsztat bierze często dzieła wybitnych kompozytorów, jak Penderecki, Lutosławski czy Bach, przepisując ich muzykę we własnym, eksperymentalnym duchu.

W tytule krytycy dopatrują się nawiązania do „Das Wohltemperierte Klavier” – zbioru 24 preludiów i fug Bacha (…). Jednak sam muzyk w rozmowie z „Wyborczą” nieco studził te zapędy. – Tematem jest tu sama formuła, a więc zestawienie preludiów z improwizacjami w celu namysłu nad dwoma metodami twórczości – kontemplatywnej i spontanicznej. Właściwie tylko to będzie dalekim nawiązaniem do Bacha. Jest to dla mnie rodzaj namysłu nad sposobami improwizowania, tworzenia ujętego w krótkich konkretnych przykładachpisze w zapowiedzi festiwalu dla „Gazeta Wyborcza Poznań” Kajetan Kurkiewicz.

Dzisiejszy koncert Piotra Orzechowskiego odbędzie się w dwóch częściach, a pomiędzy nimi zapraszamy na inaugurację 11. Nostalgia Festival Poznań, która odbędzie się w Galerii u Jezuitów. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki.
 

„Przez chwilę bądźmy slow” – Michał Merczyński zachęca, aby sobotę na Nostalgii spędzić wspólnie. I może bez komórki?


Sobotę rozpoczynamy o godzinie 8:00 w kościele oo. Jezuitów. Drugi dzień festiwalu w całości podporządkowany będzie czterem „modlitwom” z tytułowego cyklu Gii Kanczelego „Życie bez Bożego Narodzenia”.

Rano rozpoczniemy utworem Morning Prayers, w południe usłyszymy Midday Prayers, wieczorem zasiądziemy zaś przy dźwiękach Evening Prayers, by się wyciszyć i na koniec o 23:00 wysłuchać Night Prayers. Muzyka Kanczelego zostanie wykonana przez Orkiestrę Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego.

Pomiędzy koncertami zapraszamy również na spotkania i projekcje filmowe. Z publicznością, artystami, gośćmi spotkamy się tego dnia także przy wspólnym stole – w przerwach między festiwalowymi wydarzeniami zjemy wspólne śniadanie, obiad i kolację. Szczegółowy program jutrzejszego dnia znajuje się na naszej stronie www.nostalgiafestival.pl.

Namawiam: bądźmy wtedy razem i przeżyjmy to razem. Sprawdźmy, czy da się przeżyć dzień bez komórki. Przez chwilę bądźmy slowzachęcał w rozmowie z „Czasem Kultury” dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.