Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

Z dawniejszego klasztoru – wzniesionego w XIV w. na miejscu wcześniejszej budowli i przebudowanego w 1622 r. – zachowały się tylko skrzydła zachodnie i południowe, z gotyckimi krużgankami.

Nad zakrystią, w przebudowanej kaplicy św. Jacka, znajduje się galeria „U jezuitów”.

Pozostałe dwa skrzydła dawniej czworobocznego kompleksu zostały rozebrane przez władze Pruskie, a na ich miejscu wzniesiono arsenał. Z arsenału do naszych czasów dotrwał jedynie niewielki budynek od ul. Stawnej, zaś na obecnie pustym placu od ul. Garbary można oglądać odkryte podczas prac archeologicznych gotyckie fundamenty klasztoru.

Galeria u Jezuitów zainaugurowała swoją działalność w grudniu 1992 roku z inicjatywy ojców Jezuitów: ks.Władysława Wołoszyna, ks. Wacława Oszajcy oraz artystów związanych z ruchem kultury niezależnej lat 80-tych. Usytuowana jest w niezwykle interesujących pod względem architektonicznym barokowo-manierystycznych wnętrzach, należących do Zgromadzenia oo. Jezuitów w Poznaniu. Dysponuje 400 metrową łączną powierzchnią wystawienniczą.

Dbałość o poziom artystyczny prezentowanych tu wystaw zapewnia Rada Artystyczna galerii, przygotowująca roczne programy wspólnie z dyrektorem galerii. W skład Rady wchodzą wybitni artyści, krytycy i historycy sztuki.

Galeria jest identyfikowana jako miejsce szeroko rozumianego dialogu. Organizowane tu prezentacje artystyczne oraz konferencje i spotkania dyskusyjne, mają na celu zbliżanie do siebie ludzi o odmiennych orientacjach światopoglądowych i odmiennych poglądach artystycznych. Jednym z ważnych założeń programowych jest prezentowanie ciekawych i wartościowych zjawisk artystycznych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.