Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

Raman Tratsiuk. Zatrzymani w permanentnych odbiciach, Monika Winnicka, Patrycja Sznajder, Meakultura.pl, 30.11.2019

Raman Tratsiuk jest związany z festiwalem Nostalgia od samego początku. To on odpowiada za wyjątkową identyfikację graficzną wydarzenia, kojarzoną głównie z plakatami oraz programami w kształcie równoległoboku. Permamentne odbicia również są nietuzinkowe. Jest to projekt, który opiera się na wyjątkowej relacji dzieła z odbiorcą. O tym właśnie chcieliśmy porozmawiać. O odbiciach. O relacjach aktorów ludzkich i nieludzkich. O wspaniałej wystawie oraz przygodzie artysty z samym festiwalem. Z Ramanem Tratsiukiem rozmawiały Monika „Misza" Winnicka i Patrycja Sznajder.

Piotr Orzechowski, Kuba Więcek. Zrozumieć Komedę czy odkryć na nowo?, Monika Winnicka, Patrycja Sznajder, Meakultura.pl, 30.11.2019

Na festiwal ponownie zaproszono Piotra Orzechowskiego (Pianohooligana), który w tym roku wystąpił w towarzystwie swojego kolegi, saksofonisty Kuby Więcka. Młodzi Panowie mają na swoim koncie wiele sukcesów na skalę światową jak również grali z szeregiem wybitnych postaci. Specjalnie na tegoroczną Nostalgię, duet Orzechowski-Więcek stworzył nowy projekt Komeda Exposed!, w którym zaprezentował nietypową interpretację muzyki Komedy.

NOSTALGIA FESTIVAL. Twórcza odtwórczość, Katarzyna Nowicka, kultura.poznan.pl, 18.11.2019

Piotr "Pianohooligan" Orzechowski i Kuba Więcek to duet, o którym mówi się ostatnio dużo i głośno. Koncert wieńczący trzeci dzień festiwalu Nostalgia - Komeda Exposed, stał się muzyczną narracją odkrywania kompozytorskiego zamysłu.

Chuligańskie improwizacje Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka [Finał Nostalgii], prostoomuzyce.pl, 17.11.2019

Fortepian i saksofon – dwa najważniejsze instrumenty w życiu Krzysztofa Komedy – stworzą muzyczną opowieść o procesie twórczym legendy polskiego jazzu i zakończą 12. edycję festiwalu Nostalgia.

Komeda na wibrafon, kontrabas i perkusję – czyli drugi dzień festiwalu Nostalgia, tenpoznan.pl, 16.11.2019

Tego dnia królował Komeda odmieniony przez niepowtarzalne dźwięki wibrafonu oraz dojrzałość muzyczną braci Oleś i Bartosza Pieszki z płyty Komeda Ahead. A przed koncertem można było obejrzeć film dokumentalny o kompozytorze.

Nostalgia jesienna, Marta Kaźmierska, „Gazeta Wyborcza”, 15.11.2019

Tegoroczna edycja festiwalu Nostalgia rozpoczęła się wczoraj i potrwa do soboty. W tym roku jest poświęcona muzyce Krzysztofa Komedy. Mija własnie pół wieku od jego tragicznej śmierci.

NOSTALGIA FESTIVAL. Komeda - na łeb, na szyję, na nowo, Aleksandra Kujawiak, kultura.poznan.pl, 15.11.2019

Ares poszerzył swoim występem perspektywę patrzenia na muzykę Komedy - oswojoną, znaną, przewidywalną. Wziął melodyjne tematy jak swoje, potraktował je czysto instrumentalnie i zrobił tym występem więcej dla muzyki Komedy niż wielu nabożnie pochylających się nad nią jazzmanów. Przekroczenie muzycznych konwenansów było niezwykle oczyszczające, budziło dreszcze ekscytacji, że ta muzyka żyje, że nie jest jedynie odgrywana, nie jest obowiązkowym materiałem do przypomnienia w ramach obchodów rocznicy. Ona brzmi, pulsuje pod skórą, drąży i pozostawia nas w zachwycie, w oczekiwaniu. Żywioł przeszedł przez Poznań, wyburzył tablicę pamiątkową, rozdarł książki wspominkowe, starł kurz ze zdjęć i listów. Komeda wrócił na Aleje Marcinkowskiego. Wciąż jest pionierem.

Betlejem Poznańskie, Gaba Kulka, Lego dla hobbystów. Nasze propozycje na weekend, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 15.11.2019

W siedzibie fundacji Malta przy ul. Ratajczaka w sobotę będzie można posłuchać o filmie, którego bohaterem jest pochodzący z Poznania Krzysztof Komeda. Trwa festiwal poświęcony wybitnemu kompozytorowi z Poznania. Co jeszcze będzie się działo w ten weekend?

Festiwal Nostalgia w Poznaniu, polskieradio.pl, 14.11.2019

Festiwal Nostalgia w tym roku jazzowo budzi z jesiennej zadumy. Zapraszamy między 14 a 16 listopada do zabytkowej części Muzeum Narodowego w Poznaniu na premierowe aranżacje utworów Krzysztofa Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego, Kuby Więcka, Aresa Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio. 

Komeda od dziś w Poznaniu, Jacek Butlewski, Radio Poznań, 14.11.2019

Okazją jest 50-rocznica śmierci związanego z Poznaniem kompozytora. W Muzeum Narodowym w Poznaniu o 19:00 koncert upamiętniający Krzysztofa Komedę - utwory kompozytora w aranżacji Aresa Chadzinikolau. Rzeczniczka festiwalu Agnieszka Kopiewska mówi, że to festiwal zrodzony z tęsknoty.

Muzyka Komedy w Muzeum Narodowym. Strartuje Nostalgia Festival, WTK, 14.11.2019

Festiwal Nostalgia w tym roku jazzowo budzi z jesiennej zadumy. O tym co znalazło się w programie wydarzenia, które rozpoczyna się 14 listopada rozmawiamy z dyrektorem festiwalu Nostalgia - Michałem Merczyńskim.

Komeda z nostalgią, Aleksandra Kujawiak, kultura.poznan.pl, 13.11.2019

Program festiwalu wpisze się w obchody 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Na rodzinnej ulicy Trzcińskiego, w Muzeum Narodowym między 14 a 16 listopada zabrzmi jego muzyka: zinterpretowana na nowo, wpisana w zupełnie nowe konteksty.

Jazzowa Nostalgia z muzyką Komedy, codziennypoznan.pl, 13.11.2019

Na czas Nostalgii historyczna część Muzeum Narodowego w Poznaniu zamieni się w salę jazzową z muzyką kompozytora w premierowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau, Oles Brothers Trio oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka.

Co robić w Poznaniu w ciągu tygodnia? 12, 13 i 14 listopada 2019, tenpoznan.pl, 11.11.2019

Festiwal Nostalgia po raz 12. wynurza się z jesiennego horyzontu, aby zatrzymać nas w muzycznym skupieniu. W Roku Krzysztofa Komedy, ścieżki Trzcińskiego i Nostalgii w końcu się spotykają – w 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy.

Festiwal Nostalgia 2019, epoznan.pl, 11.11.2019

W Roku Krzysztofa Komedy, ścieżki Trzcińskiego i Nostalgii w końcu się spotykają – w 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, na jego rodzinnej ulicy. Zapraszamy między 14 a 16 listopada do Muzeum Narodowego w Poznaniu na premierowe aranżacje utworów Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego, Kuby Więcka, Aresa Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio.

Komeda na srebrnym ekranie. Filmy i spotkania na Nostalgii, prostoomuzyce.pl, 10.11.2019

Filmowe curriculum vitae Krzysztofa Komedy jest imponujące; wystarczy wspomnieć, że przez 12 lat stworzył muzykę do blisko 70 filmów. Był drugim, po Romanie Polańskim, ojcem „Dziecka Rosemary”. Jego twórczość jest szczególnie związana z kinematografią i z najgłośniejszymi nazwiskami reżyserów lat 50. i 60. XX wieku. Film jest także ważną częścią programu Nostalgii, dlatego w festiwalowy weekend zaprezentowane zostaną dwa dokumenty o kompozytorze – Komeda, Komeda oraz Komeda. A Soundtrack for a Life, a także pokaz rejestracji warszawskiego koncertu Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta z muzyką Trzcińskiego w Sali Kongresowej.

Poznań: Prapremierowe wykonanie Miniatur Gii Kanczelego, tenpoznan.pl, 10.11.2019

Tegoroczny festiwal Nostalgia rozpocznie się koncertem szczególnym, który w zamierzeniu miał być wspomnieniem zeszłorocznego spotkania z twórczością Gii Kanczelego, a który okazał się rodzajem epitafium dla zmarłego 2 października 2019 roku gruzińskiego kompozytora. W wykonaniu altowiolisty Marcina Murawskiego i gruzińskiej pianistki Nino Jvanii prapremierowo zabrzmi koncert Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian.

Nostalgia Festival Poznań 2019, jazzPRESS.pl, 10.11.2019

Dwunasta dosłona Festiwalu Nostalgia odbywa się w Roku Krzysztofa Komedy. 50 lat po tragicznej śmierci artysty, w jego rodzinnym mieście, odbęda się koncerty pokazy filmowe, warsztaty muzyki filmowej oraz spotkanie z twórcami pierwszego filmu fabularnego o Komedzie.

Dwunasta edycja Nostalgia Festival. Prezentujemy program, freshmag.pl, 10.11.2019

W tym roku już dwunasty raz odbędzie się ten festiwal. Tym razem motywem przewodnim jest Rok Komedy. W 50 rocznicę śmierci tego wspaniałego artysty, o którym już wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego magazynu, będą wykonane premierowe aranżacje utworów Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego, Pianohooligan, Kuby Więcek, Aresa Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio. Wydarzeniem specjalnym będzie prapremiera „Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian” Giya Kancheli w wykonaniu Marcina Murawskiego i Nino Jvanii.

Komeda z nostalgią, Aleksandra Kujawiak, kultura.poznan.pl, 9.11.2019

Program festiwalu wpisze się w obchody 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Na rodzinnej ulicy Trzcińskiego, w Muzeum Narodowym między 14 a 16 listopada zabrzmi jego muzyka: zinterpretowana na nowo, wpisana w zupełnie nowe konteksty.

Nostalgia z muzyką Krzysztofa Komedy. Od dziś druga pula darmowych wejściówek, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 8.11.2019

Tegoroczna, 12. edycja Nostalgii potrwa od 14 do 16 listopada. Tym razem muzyka zabrzmi w zabytkowej części Muzeum Narodowego, gdzie posłuchamy utworów jazzowych Krzysztofa Komedy – kompozytora i pianisty związanego z Poznaniem. Tu się urodził, tu studiował i stawiał pierwsze muzyczne kroki u progu wielkiej międzynarodowej kariery.

Witaj Wielkopolsko!, TVP3 Poznań, 7.11.2019

Prapremierowe wykonanie Miniatur Gii Kanczelego – wspominamy gruzińskiego kompozytora, netfan.pl, 30.10.2019

– Dwunasta edycja Nostalgii to wspomnienie kompozytora, który zajmuje szczególne miejsce w historii festiwalu. Na początku października tego roku odszedł Gia Kanczeli, bohater zeszłorocznej Nostalgii. Mimo że wiedzieliśmy o jego podupadającym zdrowiu, nie spodziewaliśmy się, że to zdarzy się tak szybko. Wspominając zeszłoroczny festiwal i wspaniałą postać, jaką był Kanczeli, prezentujemy premierę programu Nino Jvanii i Marcina Murawskiego Miniatury teatralne i filmowe na altówkę i fortepian. Kanczeli napisał te utwory na skrzypce, po raz pierwszy usłyszymy te nuty w dźwiękach altówki, chcąc uczcić pamięć zmarłego gruzińskiego kompozytora – zapowiada dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Premierowe aranżacje Komedy w poznańskim Muzeum Narodowym, Mateusz Ryman, jazzsoul.pl, 30.10.2019

Z okazji Roku Krzysztofa Komedy festiwal Nostalgia sięga po niepokorne kompozycje legendy polskiego jazzu i przekazuje je młodym przedstawicielom dzisiejszej awangardy. Muzykę Komedy usłyszymy trzykrotnie – za każdym razem ujętą w inny sposób, przetworzoną przez odmienną wrażliwość twórczą, przepisaną na różne instrumenty. 

Nostalgia jazzowo budzi z jesiennej zadumy – znamy program festiwalu!, netfan.pl, 24.10.2019

Festiwal Nostalgia w tym roku jazzowo budzi z jesiennej zadumy. Zapraszamy między 14 a 16 listopada do zabytkowej części Muzeum Narodowego w Poznaniu na premierowe aranżacje utworów Krzysztofa Komedy w wykonaniu Piotra Orzechowskiego, Kuby Więcka, Aresa Chadzinikolau oraz koncert Oles Brothers Trio.

Jazzowa Nostalgia z muzyką Komedy, prostoomuzyce.pl, 9.10.2019

Komeda to jeden z najwybitniejszych i najmniej rozumianych prekursorów polskiego modern jazzu. Jego muzyka stała się w Polsce kultową. Kompozytor ma wielu interpretatorów, którzy nadają jego muzyce nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. Na czas Nostalgii, historyczna część Muzeum Narodowego w Poznaniu zamieni się w salę jazzową z muzyką kompozytora w premierowych aranżacjach Aresa Chadzinikolau, Oles Brothers Trio oraz Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka.

Nostalgia Festival Poznań. Wśród gości m.in. Leszek Dawid, Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, Marta Kaźmierska, poznan.wyborcza.pl, 30.09.2019

Pół wieku po tragicznej śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego jego muzyka zabrzmi na festiwalu Nostalgia. W gmachu Muzeum Narodowego, czyli tuż obok kamienicy, w której przez kilka lat mieszkał kompozytor.